KADINLARIN İRADESİ TESLİM ALINAMAZ- LEYLA GÜVEN’E ÖZGÜRLÜK

Erkek-devlet, kadın düşmanı politikalarını büyüterek devam ettiriyor. Adeta kaos, baskı ve zulümden beslenerek kadın kazanımlarımıza ve irademize saldırmaya devam ediyor. AKP-MHP faşizmi bir yandan  şiddete, tacize-tecavüze direnen kadınlara ve kadın derneklerine saldırmaya devam ederken bir yandan da kadın katillerini, tacizcileri-tecavüzcüleri salıverdi. Bunların yanında Kürdistan’da özel olarak geliştirdiği sömürgeci politikalar ile  kadınları savaş,katliam, taciz-tecavüz ve kaybetmeler ile karşı karşıya bıraktı. Kadınlara saldırmaktan bir adım bile geri düşmeyen erkek egemen iktidar, bu sefer de kadın direnişinin adeta simgesi haline gelmiş Leyla Güven’i tehdit olarak görüp bu zamana kadar kazanılmış tüm haklarına göz dikmekten kendini almadı. DTK eş başkanı ve milletvekili Leyla Güven’in mecliste vekilliği düşürüldü. Hemen ardından saldırılarının devamı olarak, Güven hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkartıldı. Bugün Saray tarafından yapılan bu saldırı sadece HDP ye değil, Kürt halkı ile beraber tüm Türkiye halklarına, gençlere, işçilere, LGBTİ+lara ve kadınlara karşı yapılmıştır.

Kadınların kazanımları alenen yok edilmeye çalışılıyor. Fakatbilinmelidir ki AKP-MHP erkek iktidarının geliştirdiği her türlü saldırı, kadınların iradesinin yanında yok hükmündedir. 

Leyla Güven tüm kadınların iradesidir. Gösterdiği direniş ve mücadele ile tüm kadınların sesi olmuştur. AKP-MHP erkek  iktidarının saldırıları hiçbir zorlu koşulda mücadele etmesine engel olamamıştır. Leyla Güven’e yapılan bu saldırının altında yatan kadın mücadelesinin büyüyen isyanına duyulan büyük öfke vardır. Leyla Güven şahsında başta Kürt Kadın Hareketi olmak üzere bütün kadınlara; şiddet gördükleri evlerde, sömürüldükleri işyerlerinde, savaşta, kaybedilmede sessizlik dayatılmaktadır. Gözaltı ve tutuklama ile de “devlet dersi” verilmektedir. Bu yüzden bu saldırıların bir muhatabının da biz olduğumuzu biliyoruz. Saldırının bir muhatabı olan bizler, tıpkı Leyla gibi mücadeleden, kadın kurtuluş mucademizi yükselmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir