Feminist İsyanı Yükselt Erkek-Devlet Şiddetine Karşı Elimiz Yakanızda!

Dünyanın dört bir yanından, pek çok dilden, ırktan, inançtan, cinsel yönelim, cinsiyet kimliğinden kadınlar olarak aynı şiarı paylaşıyoruz: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” Şili’de, İran’da, Rojava’da, Arjantin’de, Lübnan’da, Polonya’da, Meksika’da erkek-devlet şiddetine karşı, patriyarkal kapitalizme karşı, özgürlüğümüz için, eşitlik için her yerde kent meydanlarından, mahallelere, sokaklarda, isyandaydık, isyandayız. Kadınlar olarak, sadece fiziki değil, bir bütünen varlığımıza yönelik olarak gelişen erkek şiddet karşısında ellerini kavuşturup oturan erkek devletlere karşı kadınlar olarak tek ses olduk, alanları, meydanları, sokakları terk etmedik.! Bütün dünyada adeta bir sürü bağışıklığı yöntemiyle survivor içinde ölüme terk edildiğimiz pandemiye karşı, kadınlar olarak yine çifte sömürüye uğradık. İlk işten atılanlar, hakları ilk elinden alınanlar, mülksüzleştirilenler, nefrete maruz bırakılanlar, kaybettirilenler, katledilenler bizler olduk. Ömür boyu pandemi öncesi de bizlere hapis kılınan evlerde, şimdi de karantina adı altında sömürülmeye devam edildik. Patriyarka emperyalizm ortaklığıyla yükselen bu ahval karşısında “erkeklik koronadan daha öldürücü” diyerek sağlığımızı önümüze diyet olarak sunanlara karşılık “tam özgürlük, gerçek yaşam” diyerek kah Meksika’da Anayasa Mahkemesi işgalinde, kah Polonya’da ülkeyi kilitleyen genel grevde, kah Arjantin’de yeşille kürtaj hakkımızda, Şili’de gerçeği haykıran dansımızla, Rojava’da, Ortadoğu’da zılgıtlarımızla…Dünya’nın her yerinde feminist militanlıkla, baştan aşağı kadın özneler bulunduk. Hem kapitalizme karşı mücadelede en az erkekler kadar eşit özneyiz dedik hem de kadın kurtuluş mücadelemizde bir daha ismimizi tarihten silemeyeceksiniz diyerek bulunduk.
Biz bütün bu süreçte erkek devletten, erkekliğin her biçimine karşı ELLERİMİZ YAKANIZDA dedik.
Bütün bu ahval içinde Türkiye’de de pandeminin ilk günlerinde ilk işi HSK Kararıyla İstanbul Sözleşmesi maddelerini törpülemek olan, infaz paketiyle kadın katillerini salan, İstanbul Sözleşmesi’ne, Nafaka Hakkımıza saldıran, cinsel istismarı meşrulaştırmak isteyen, kayyumlar eliyle ilk işi kadın müdürlüklerini kapatmak olan, eşit temsiliyete düşman olan, AKP-MHP erkek iktidarına karşı birlikte, birleşik kadın gücümüzle cevap olduk. Biz kadınlar üzerinde, sivil, üniformalı, vekil, cübbeli, takkeli ayırt etmeksizin cezasızlık politikasıyla büyük bir sindirme politikası uygulandığının farkındayız. Karakollardan gönderilmemizin yetmediği, karakollar önünde vurulduğumuz; yargı eliyle tüm şiddet faillerinin salıverildiği, haksız tahrik indiriminin mülkün yeni temeli olduğu, Diyanet’inden medyasına “şiddete karşı çay yapın”dan sabırlar telkin edildiği bu yerde size verecek tek cevabımız ELİMİZ YAKANIZDA demek olacak.LGBTİ+’lar üzerinde artan tecrit ve nefret politikasından, trans kadınların her türlü yaşamsal haklarına saldırıya cevabımız ELİMİZ YAKANIZDA demek olacak.Tamamen işsizliğe itilen, genç işsizliğinin %65’in kadın olduğu, kadın işsizliğinin 5 milyonu aştığı, yoksulluğun, bağımlılığın kadınlaştırıldığı sisteminize karşı ELİMİZ YAKANIZDA demek olacak.Nadira, Gülistan, Ceren, Fatma, İpek için cevabımız ELİMİZ YAKANIZDA demek olacak.

Bu 25 Kasım’da da Mirabel kardeşlerin kanatlarıyla, dünyanın her yerinde binbir biçimde uçuyoruz. Kanatlarımızın yarattığı fırtına ortada!Amazonlardan, Tanrıçalardan, Paris’in ssi Kadınları’ndan, Sufrajetlerden, Zenotdellerden, Gece Kuşlarından, Companeralardan buradayız. Yüzyıllardır süren mücadelemizde kazanımlarımızı nasıl direnişlerimizle, isyanlarımızla oluşturduysak, erkek-devlet şiddetini sona erdirmek için gerekli gücü de işte bu isyanlarımızda, öz gücümüzde buluyoruz. Erkek-devlet şiddetini sona erdirmenin yolunun erkek egemenliğini sona erdirmekten geçtiğinin bilinciyle patriyarkal kapitalizme karşı mücadelemizi büyütüyoruz. Kadınlar birlikte güçlü diyerek, yaşamımızın, ama eşit ve özgür olarak yaşamımızın, tek yolunun birlikte, direnmekte olduğunu çok iyi biliyoruz.Bu 25 Kasım bizim, dünya bizim, sokaklar bizim!

Haydi Hep Birlikte!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir