NOT DEFTERİ (Haziran 15- Temmuz 15)

Kadınların Kurtuluşu’nun not defterinden…

16 Haziran – Derya Y.’nin mahkemesi görüldü. Zanlı Harun Deniz tutuklanmadı.

17 Haziran – Elazığ’da 20 yaşındaki Merve Koloğlu, ayrı yaşadığı babasıyla görüşmek istemediği için öz babası tarafından vurularak öldürüldü.

17 Haziran – Şule Çet davasında sanıkların cezaları onandı. Sanık Çağatay Aksu müebbet hapis cezasına ek 12,5 yıl, sanık Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

18 Haziran – 2019 da ayrılmak istediği erkek tarafından vurularak katledilen Merve Kotan’ın davası görüldü. Sanık Muhammed Gürsoy indirimsiz iki müebbet cezası aldı.

18 Haziran – Pembe Hayat LGBT+ Derneği 18 Haziran’ı Trans Eşitlik Günü ilan etti.🌈

19 Haziran – HDP’nin başlattığı “Hep Birlikte” yürüyüşünde kadınlar mor konvoy ile Kandıra Hapishanesine gitti.

19 Haziran – Diyarbakır’da Eylem Oyunlu, biri 10 günlük diğeri 2 yaşında iki çocuğuyla birlikte tutuklandı.

19 Haziran – Nurtaç Canan evli olduğu erkek tarafından 5 kurşunla vuruldu. Nurtaç kan kaybederken yere kendi kanıyla failin adını yazdı “Beni Ragıp vurdu” dedi. Failin Nurtaç’ın ailesini arayıp “Kızınızı öldürdüm gelip alın” demesiyle acilen gelen aile Nurtaç’ı kurtardı.

20 Haziran – 22 yaşındaki trans Kadın Burcu pandemi nedeniyle döndüğü aile evinde psikolojik şiddete maruz bırakıldı ve intihar etti.

20 Haziran – Aksaray’da Rabia Ergin, Ahmet Koyak tarafından vurularak katledildi.

20 Haziran – Kastamonu’da yaşayan Seher Yardımcı akşam saatlerinde işinden evine dönerken 25 ayrı suçtan kaydı olan ve 5 kadını daha darp eden Köksal Ceylan tarafından saldırıya uğradı. Gözüne aldığı daebeler nedeniyle ameliyat olması gerekti. Fail gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakıldı.


21 Haziran – Azerbaycanlı trans kadın Aysu tarnsfobiklerce katledildi.

21 Haziran – Fatma Yörük, evli olduğu erkek tarafından, çocuklarının gözü önünde 5 defa bıçaklandı. Daha önce de şikayetçi olmasına rağmen serbest kalan erkek, yine serbest bırakıldı. 

21 Haziran – Kadınların Kurtuluşu ve Dev-Lis’li kadınlar Nurtaç Canan özelinde son dönemde şiddet gören be katledilen kadınlar için eylem yaptı.

21 Haziran – HDP Kadın Meclisi, “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının ikinci hafta açıklamasını Beşiktaş Barbaros Hayrettin Meydanında gerçekleştirdi. 

22 Haziran – Batman İkiköprü Belediyesine kayyım atandı ve eşbaşkan Hatice Taş gözaltına alındı.

22 Haziran – 28. İstanbul Onur Haftası kapsamında #BenNeredeyim teması ile online etkinlikler başladı.

22 Haziran – Trans kadın Naz Gökçe Saygı’yı 22 yerinden bıçaklayarak öldüren Şahin Yalçın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kararı duyan fail bayıldı.

23 Haziran – Türk SIHA’ları Rojava’da 3 siyasetçi kadını, Zehra Berkel, Mizgin Xelik ve Emine Weysi’yi katletti. 

24 Haziran – Lileburgaz’daki özel bir hastanede başhekim olan erkek, aynı hastanede çalışan kadın doktora tecavüz etti, fail tutuklandı.

25 Haziran – Twitter’da ErilAkademiye DurDe eylemi yapıldı.

25 Haziran – HDP Kadın Meclisi, Kadın Mücadelesi Her Yerde kampanyasının haftalık basın açıklamasını Kadıköy Eminönü iskelesi önünde gerçekleştirdi.

26 Haziran – Diyarbakır’da kadın siyasetçilere yönelik bir operasyon gerçekleştirildi. Aralarında Rosa Kadın Derneği, TJA, MEBYA-DER, DBP, DTK, TÜM BEL-SEN, BES ve barış annelerinin de olduğu çok sayıda Kadın gözaltına alındı.

26 Haziran – HDP yerel yönetimler kurulu üyesi ve geçmiş dönem Van Belediyesi Eşbaşkanı Rojbin Çetin’in evine köpekler eşliğinde baskın yapıldı, evinde 3,5 saat işkence gören Çetin, daha sonra gözaltına alındı.

27 Haziran – Afganistan Kabil’de bomba yüklü araç patlatıldı, insan Hakları savunucusu Fatima Khalit yaşamını yitirdi.

27 Haziran – Eylem Ataş ölümsüzlüğünün 4. yılında yoldaşları tarafından anıldı. 🕊

27 Haziran – Diyarbakır’da gözaltına alınan kadınların polisler tarafından gözleri bağlanarak çıplak fotoğrafları çekildiği ortaya çıktı.

27 Haziran – Kartal’da bir kadın evli olduğu erkek tarafından araca kilitlenerek darp edildi. Çevre halkın müdahalesiyle kadın kurtarıldı.
28 Haziran – 18. LGBTI+ Onur Yürüyüşü salgın ve yasaklara rağmen Taksim Mis Sokakta coşkuyla kutlandı.

28 Haziran – Günlerdir kayıp olan Bircan Ünal Dever’in cansız bedeni bulundu. Evli olduğu erkeğin öldürüp nehirde attığı öğrenildi.

3 Temmuz – Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haziran ayı raporunu yayınladı. Rapora göre bir ay içinde 27 kadın erkekler tarafından katledildi. Katillerin %41 evli olduğu erkeklerde.

4 Temmuz – Burdur’da cezaevinden izinli çıkan Tarkan A. boşanma aşamasında olduğu Sevil A.’yı kesici alet ile katletti.

4 Temmuz – Aynı gün Beyoğlu’nda iki ayrı trans kadına “Sizi burada barındırmayacağız” denilerek saldırıldı.

4 Temmuz – Kayseri’de Deniz Dal, kimliği tespit edilemeyen biri tarafından tabancayla vurularak katledildi.

5 Temmuz– Bursa’da bir kamu kurumunda müdür olan erkek, kadın memurun kalçasına dokunarak cinsel tacizde bulundu. Kadın memur konuyu yargıya taşıdı ancak yargıtay bu tacize “babacan tavır” dedi. 

6 Temmuz – İstanbul’da bir erkeğin, kendisinden ayrılmak isteyen kadını, Süleyman Soylu ve Hulusi Akar ile çekilmiş fotoğraflarını göstererek ve “Devlet benden vazgeçmez, seni öldürürüm” diyerek tehdit ettiği ortaya çıktı.

6 Temmuz – Cizre’de 15 yaşındaki Beri Zilan Esmeray’dan 3 gündür haber alınamadığı öğrenildi. 

6 Temmuz – Bir kadın, tartıştığı erkek tarafından Beyoğlu Emniyet Müdürlüğünün önünde karnından ve baldırından vuruldu. Fail gözaltına alındı.

7 Temmuz – Bingöl Karlıova‘da yaşayan Zeynep Topal iki ay önce şiddet gördüğü için evinden kaçıp İstanbul Sultanbeyli polis karakoluna başvurdu. Sağınla evine yerleştirilen Zeynep Topal’ın yerine evli olduğu erkek Osman Topal öğrendi ve gelip Zeynep’i alıp tekrar Karlıova’da yaşadıkları eve götürdü. Bir hafta sonra elleri arkasından bağlanmış ve tabancayla vurularak öldürülmüş olarak bulundu.

9 Temmuz – Yalova’da Hüseyin Aksüt isimli erkek, şort giydiği gerekçesiyle bir genç kadını darp etti. Karakolda darp ettiğini kabul eden erkek serbest bırakıldı. 

9 Temmuz – Konya Sarı Yakup Mahallesinde Raz Muhammed Ahmedi adlı erkek, Zahra Rahmani’yi ateşli silahla vurarak katletti. 

9 Temmuz – İzmir’de Mümtaz Erdoğan isimli emekli hakim, metroda bir genç kadının fotoğrafını çekerken kadınlar tarafından farkedildi ve teşhir edildi. 

11 Temmuz – Urfa Bozova’da 2019 yılında, 14 yaşındaki bir öğrenciyi taciz ettiği somut delillerle kanıtlanan okul müdürünün serbest bırakıldığı ve aynı okulda görevine devam ettiği ortaya çıktı.

11 Temmuz – Ordu Fatsa’da Selma D. birlikte olduğu erkek tarafından sokak ortasında vurularak katledildi.

11 Temmuz – Diyarbakır’da yaşayan 6 yaşındaki Evin Teker’in cansız bedeni dedesinin bahçesinde bulundu. Evin’in iple boğularak öldürüldüğü öğrenildi.

11 Temmuz – Sakarya Taraklı’da otelde konaklayan Zeynep Ünlütürk ve annesi Melahat Ünlütürk, cezaevinden infaz düzenlemesiyle çıkan Zeynep Ünlütürk’ün boşandığı erkek tarafından silahla burularak öldürüldü. 

11 Temmuz – TCK103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformunun çağrısıyla Türkiye’nin 30’dan fazla ilinde İstanbul sözleşmesinin uygulanması için eylemler gerçekleştirildi. 

12 Temmuz – İzmir’de 74 yaşındaki Hatice Sevinç kendi evinde bilinmeyen kişiler tarafından silahla vurularak katledildi.

12 Temmuz – İzmir’de 43 yaşındaki Dilek Yüksel yaşadığı apartmanda bıçaklanmış olarak bulundu, müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

12 Temmuz – Tekirdağ’da Hatice Turan, 6 yaşındaki kızı Esila Turan ile birlikte, ayrıldığı eşi tarafından vurularak katledildi.

12 Temmuz – HDP Kadın Meclisi, bileşenleriyle beraber “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası için Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

13 Temmuz – Bursa’da Sabriye Yıldız, evli olduğu erkek Mithat Yıldız tarafından av tüfeği ile vurularak katledildi.

13 Temmuz – Kadınların Kurtuluşu “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, 6284’ü Uygula” “Kadın Cinayetleri Politiktir” dövizleriyle katledilen ve kaybedilen kadınlar için Kadıköy’de eylem düzenledi. Mehmet Ayvalıtaş parkındaki ağaçlara kadınların fotoğrafları asılarak isimleri o ağaçlara verildi.

14 Temmuz – Diyarbakır ve Gaziantep’te siyasetçi kadınlara ve kadın kurumlarına yönelik aralarında TJA sözcüsü Ayşe Gökhan’ın da olduğu yaklaşık 50 kadını kapsayan bir operasyon daha gerçekleştirildi. 

14 Temmuz – Uluslararası Non-Binary görünürlük günü.

15 Temmuz – Şırnak’ta görev yapan uzman çavuş A.A, 10 yaşındaki bir çocuğa tecavüz etmek üzereyken halk tarafından yakalandı. Şırnak halkının sokaklara dökülmesi üzerine fail tutuklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir